Az omega-3 és omega-6 hiány jelei lehetnek többek között
⦿ bőrszárazság és a bőrirritáció,
⦿ a szem szárazsága,
⦿ az ízületi fájdalom és merevség, a hiányállapot ezen kívül
⦿ erősítheti a depresszió tüneteit, valamint
⦿ hajhulláshoz is vezethet.
A nyugati típusú étrend általában telített zsírokban gazdag, telítetlen zsírokat - ide tartoznak az omega-3 zsírsavak is - alacsony mennyiségben tartalmaz. Amennyiben kevés halat vagy tenger gyümölcseit fogyasztasz, úgy érdemes bevezetned étrendedbe valamilyen omega-zsírsav étrend-kiegészítőt. Az étrend-kiegészítők alkalmazása előtt konzultálj kezelőorvosoddal!
Ahogyan azt Omega-3 források című írásunkban bemutattuk, az omega-3 zsírsavak legjobb forrásai a halak és a tenger gyümölcsei, a dió- és magfélék, valamint a növényi olajok. Ezen élelmiszerek fogyasztásával hozzájárulhatunk az elegendő omega-3 bevitel biztosításához. Most szeretnénk pár plusz tippet adni ahhoz, hogyan növelheted étrended omega-3 tartalmát!
⦿ A folyékony halolajat vagy lazacolajat hozzáadhatod valamilyen zöldséges vagy gyümölcsös turmixhoz, smoothie-hoz, vagy rácsurgathatod szendvicsre, tésztaételre, salátára. Tipp: ha turmixhoz összetevőjeként alkalmazod, akkor add a keverékhez, ha már minden gyümölcsöt összeturmixoltál - elkerülvén, hogy a halolaj a turmixgép alján kössön ki :)
⦿ A hal- vagy lazacolajat hozzáadhatod joghurthoz vagy belekeverheted valamilyen intenzív ízű zöldség/gyümölcslébe is, továbbá belekeverheted krumplipürébe, túróba, körözöttbe vagy egyéb lágy, jól elkeverhető ételbe!
⦿ Az omega-3 kapszula vagy tabletta fogyasztása az omega-3 bevitel egyszerű, praktikus módja. Természetesen fontos figyelembe venni, hogy az olaj biohasznosulása magasabb a kapszuláénál (lévén a kapszulát először szervezetünknek le kell bontania).
Az omega-3 zsírsavak elősegítik a normális vérnyomás megőrzését. Közismert hogy a szervezetünk számára kiemelkedően fontos többszörösen telítetlen zsírsavakhoz elsősorban különböző növényi olajok és halak fogyasztásával juthatunk hozzá.
A lazacolajból származó omega-3 zsírok fogyasztása számos különféle egészségügyi előnnyel jár, ideértve a gyulladáscsökkentést, a súlykontroll elősegítését, valamint a szív és az agy egészségének támogatását.